Se alla

Att byta till euron skulle Trump-säkra Sverige

Fredag 11 april 2025

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina 2022 är, utöver ett försök att kuva Ukraina, också ett aggressivt sätt att förändra hela den europeiska säkerhetsordningen. Det blev smärtsamt tydligt för andra partier att man i en ny fientlig verklighet behövde vänner. Sverige gick med i Nato – något Liberalerna drivit i över 20 år. 

Donald Trumps isoleringsstrategi, handelskrig och utfall mot Europa måste leda till omprövningar. Den svenska ekonomin är inte tillräckligt förberedd på det nya läget.

För Liberalerna är det tydligt – en ensam krona står sig slätt i det nya världsläget. Vi måste byta till euron. 

Det allra viktigaste skälet till att införa euron är att Sverige måste välja väg. Valet står mellan att vara utelämnad till ryska, kinesiska och amerikanska presidenters välvilja och nycker, eller att bli en fullvärdig del av den europeiska familjen. Den kontinent som mest av alla i världen står upp för demokrati, frihandel och fred. 

Tiden för det vägvalet är nu. Riksdagens övriga partier, framför allt de som gör anspråk på statsministerposten, måste vara beredda att lägga om sin politik. Den ansvarsfullhet som Ulf Kristersson visade och förmågan till omprövning som Magdalena Andersson hade under Nato-processen krävs nu igen. 

I en otrygg omvärld ser nu allt fler svenskar fördelarna med euron, faktum är att stödet för att införa euron är rekordhögt. Ensam är nämligen inte stark, ensam är bara ensam. Det är dags att välja Europa. Det är dags att välja euron. 

Läs hela Johan Pehrsons debattartikel här